اُزُن تراپی لوکال (درمان سطحی با ازن)

درمان سطحی زخم‌ها توسط کیسه‌های پلاستیکی مقاوم به اُزُن و یا آب غنی شده با اُزُن جهت بهبود مشکلات پوستی مثل خارش، کهیر، عفونت و التهابات بکار می‌رود. بدیهی است غلظت اُزُن داخل کیسه ها بسته به میزان پیشرفت بهبودی فرد تغییر می یابد و استفاده از غلظت یکسان در تمام مراحل درمان به بافت آسیب می رساند.

این روش بیشترین اثر را در درمان زخم های چرکی، زخم بستر و زخم های ناشی از سوختگی دارد. قبل از انجام کار اندام تحتانی درگیر با آب یا سالین مرطوب شده و سپس داخل یک کیسه پلاستیکی بدون منفذ قرار گرفته و بسته می شود. ابتدا کیسه از هوا کاملا تخلیه شده و سپس تا رسیدن به فشار مضاعف از مخلوط گازی پر می شود و به مدت ۱۵-۲۰ دقیقه در همین حالت باقی می ماند. در بیماران مبتلا به بیماری های عروقی در صورتیکه سطح پوست درگیر نباشد ازن با غلظت بالا مورد استفاده قرار می گیرد. در موارد همراه با زخم های چرکی، زخم باید با گاز آغشته به سالین یا آب ازونه پوشانده شود.

نکات:

مدت زمان استفاده از روش ازن درمانی لوکال معمولا بین ۲۰ تا ۴۰ دقیقه است. دوز مورد استفاده توسط متخصص ازن تراپیست باید با وسواس انتخاب شود در غیر اینصورت میتواند اثرات معکوس و زیانباری داشته باشد.

در بسیار از موارد حذف فیزیکی بافت های مرده (دبریدمان زخم) و یا حذف فیزیکی عفونت های سطحی همچنین استفاده از آب مقطر ازنه شده و پانسمان مناسب پس از ازن درمانی محیطی میتواند روند درمان را تسریع کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *